Vergiye yeni düzen geliyor

Vergi sistemi sil baştan yazıldı. 160 bin TL'nin üzerindeki gelirler için beyanname verilecek. Sporcu ve sanatçıların istisnaları kalkıyor. 29 yaş altı girişimciyi desteklemek için teşvik geliyor

Hükümet, yarım asırlık vergi sistemini yeniden yazdı. Yarın Meclis'e gönderilecek yeni Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'yla "gelir ile artan oranlı sistem" uygulanacak. 126 bin "süper zengin", 160 bin liranın üzerindeki bütün gelirleri bazında vergilendirilecek. Bakanlar Kurulu bu tutarı 320 bin liraya çıkarma, 80 bin liraya indirme yetkisine sahip olacak.

CEO'YA DA EK VERGİ
Kentsel rantlar ve sermaye kazançlarının vergilendirilmesindeki istisnalar da daraltılıyor. Birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunanlar bundan böyle basit usulden yararlanamayacak. Türkiye'de üç yıldan fazla kalan yabancı yatırımcılar vergi mükellefi olacak. CEO'ların ikramiye ve yan ödemelerinden de artan oranlı vergi alınacak. Birden fazla işyerinde ticari faaliyette bulunanlar basit usulden yararlanamayacak. Vergi adaletine uygun olarak gerçek giderler, yapılan bağış ve yardımlar, eğitim ve sağlık harcamaları matrahtan indirilebilecek.

İSTİSNALAR KALKIYOR
Mevcut uygulamada sanatçılar ve futbolcular yüzde 15 vergi ödüyor. Yeni sistemde ise sanatçı, sporcu, bestekâr, bilgisayar programcısı ve ressamlara vergi alanında bir istisna tanınmayacak. Böylece milyon dolarlık futbolcuların vergisi yüzde 35'e çıkacak. Tarımsal işletmeler çiftçi olarak nitelendirilerek vergi desteği verilecek. Enerji tasarrufu için yapılan harcamalar elde edilen kira gelirinden indirilebilecek.

KONUT SATIŞINA AYAR
Konut satışındaki 5 yıllık istisna daraltılıyor. Birden fazla konutu olup, 2 yıl sonra satana yüzde 40, 3 yıl sonra satana yüzde 50, 4 yıl sonra satana yüzde 60, 5 yıl sonra satana yüzde 75 istisna uygulanacak

TEK EV SATANA VERGİ YOK
İkamet için alınan tek konutun satışından elde edilecek kazanç vergiden istisna edilecek. 5 yıl içinde satış yapıldığında ödenmesi gereken vergiden vazgeçiliyor.

OTOMATİK GÖTÜRÜ GİDERE SON
İşyeri, arazi ve 52 bin liranın üzerinde konut geliri hasılatı elde edenler için yüzde 25'lik otomatik götürü gider uygulaması son buluyor. 26-52 bin lira arasında götürü gider yüzde 15'e indiriliyor.

GENÇ GİRİŞİMCİYE TEŞVİK
Yeni iş kuranlar teşvik ediliyor. Buna göre 29 yaş altı genç girişimciler 3 yıl boyunca asgari ücrete kadar kazançları üzerinden vergi ödemeyecek.

ZENGİN SINIRI 160 BİN TL
Birden fazla kaynaktan gelen 160 bin liranın üzerindeki gelirler beyannameye tabi olacak ve bütün gelirleri üzerinden vergilendirilecek. Bakanlar Kurulu bunu 320 bine çıkarma, 80 bine düşürebilecek.

GAYRİMENKULE İSTİSNALAR
Gayrimenkul yatırımlarında istisnalar azaltılıyor. Şirketlerin portföyünde tuttuğu gayrimenkul yatırımlarında 2 yıldan sonra alınan yüzde 75'lik istisna yeniden tanımlanıyor.

VERASET VERGİSİ DEĞİŞMİYOR
Beyanname verme süresi bir ay öne çekiliyor. 4'üncü dönem kalkıyor. Beyanname verilmesinde eşik değerler Bakanlar Kurulu'nca değiştirilecek. Veraset ve intikal vergisinde değişiklik olmayacak.

126 BİN SÜPER ZENGİN VAR Ücret
geliri olan 100 bin, serbest meslek kazancı olan 10 bin, gayrimenkul sermaye iradı geliri olan 15 bin ile diğer kazanç elde edenlerden yaklaşık bin kişi 160 bin liralık beyanname verecek.

ŞİMŞEK: ORANLARI ARTIRMIYORUZ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi oranlarında değişiklik olmayacağını, esnafa yük getirilmediğini vurguladı. Şimşek, "Oturduğunuz konutu satmak için 5 yıl beklemeyeceksiniz. Çapraz denetim konusunda bir düzenleme yok" dedi.

Konular