Beyannamede son 4 gün

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen yıl verdiği halde bu yıl kira beyannamesi vermeyen yaklaşık 200 bin mükellef tespit edildiğini belirterek, ''Beyanname vermeyen vatandaş 1 Nisan tarihinde vergi dairelerine davet edilecek'' dedi.

Bakan Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Ocak-31 Aralık 2012 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için bu ayın başında başlayan beyanname verme sürecinin devam ettiğini, geçen yıl kira beyannamesi veren yaklaşık 200 bin mükellefin ise şu ana kadar henüz beyanname vermediğini söyledi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'na verdiği talimatla kira beyannamesi vermeyen mükellefler için ''son uyarı'' niteliğinde mektupların posta yoluyla gönderildiğini dile getiren Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nda mükelleflerin tüm bilgilerinin bulunduğunu ve son kez iyi niyet uyarısı yapıldığını ifade etti.

Bakan Şimşek, 1 Nisan 2013 tarihinden itibaren de vatandaşa ''neden beyannameni vermedin?'' diye sorulacağını belirterek, ''Kira Gelir Beyannamesini 29 Mart tarihine kadar vermemiş vatandaşı, 1 Nisan tarihinde vergi dairelerine davet ederek neden beyanname vermediklerine dair bilgi isteyeceğiz ve kendilerinden gerekli belgeleri ibraz etmelerini isteyeceğiz'' diye konuştu.

200 bin mükelleften ses yok

Şimşek, ilginç bir ayrıntıya da dikkat çekerek, geçen yıl beyanname veren yaklaşık 200 bin vatandaşın bu yıl beyanname vermediğini söyledi.

Bu gecikmeyi çok merak ettiklerini anlatan Şimşek, ''Bu yıl bu gecikme neden? Bizim bir eksiğimiz varsa bunu gidermek anlamında da kendilerini 1 Nisan tarihinde ilgili vergi dairelerine davet edeceğiz'' dedi.

Kira beyannamelerinin verilme süresinin 29 Mart'a kadar uzatıldığını hatırlatan Şimşek, 25 Mart Pazartesi günü bitmesi gereken gelir vergisi beyanname (kira beyannameleri dahil) verme süresinin de vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine 29 Mart 2013 Cuma gününe ertelendiğini kaydetti.

Bu kararda yaptıkları uyarı üzerine çok kişinin kira beyannamesi vermek üzere vergi dairelerine akın etmesinin de etkisinin olduğunu ifade eden Şimşek, ev ve işyeri sahiplerinin gayrimenkul ve kira gelirlerine ait bilgileri banka, PTT ve tapu dairelerinden alan Maliye Bakanlığı'nın, bu yıl ilave olarak özellikle elektrik, su ve doğalgaz şirketleri ile TOKİ'den de aldığı yeni verilerle kira beyannamesi vermesi gereken kişileri kolaylıkla tespit edebildiğini bildirdi.

Şimşek, mükelleflerin beyanname vermek veya vergi dairesinde mükellefiyet kaydı açtırmak için bizzat vergi dairelerine gitmelerine gerek bulunmadığını, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın ''www.gib.gov.tr'' adresi üzerinden ''Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi'' aracılığıyla da hem ilgili vergi dairesinde kayıt açıldığını hem de beyanname verilebildiğini ve internet ortamında yapılan bütün bu işlemlerin ortalama 2 dakika sürdüğünü sözlerine ekledi.

Konular