Futbolcu beyanname versin

SABAH konuyu uzmanlarına ve kulüp yöneticilerine sordu. En çarpıcı yanıt Türkmen'den geldi: "Gelir Vergisi Kanunu'nun 95. maddesine bir hüküm eklensin. O da şudur: Futbolcular kendi beyanlarını kendileri versinler."

Orduspor Başkanı Nedim Türkmen, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, "Futbolcu vergisini yüzde 15'ten yüzde 35'e çıkaracağız" sözlerini SABAH'a değerlendirdi: "Oranın az olduğu doğru. Lakin Türkiye'de tüm futbolcular net rakamlar üzerinden anlaşma yapıyor. Siz bu rakamı yüzde 35'lere çıkartırsanız kulüpler batar. Bu daha önce denendi ve olmadı. Hiçbir kulüp ödeyemedi. Buna üç büyükler de dahil.. Maliye kulüpleri mercek altına aldı. Cezalar kesildi ve bu rakamları takımlar ödeyemedi. Yapılan görüşmeler sonrası uzlaşma yoluyla cezalar kalktı. Vergilerin yüzde 90'ı silindi. Şimdi tekrar aynı şeyler yaşanabilir. Bakın; G.Saray'ın rahmetli başkanı Özhan Canaydın bir konuşmasında, '120 milyon dolarlık vergi borcumuzu devlet affetti' demişti. Yani olayın özeti bu.. Yabancı futbolcular özellikle Türkiye'ye vergi düşük olduğu ve kulüp ödediği için geliyor. Yoksa bu yıldızlar Türkiye'ye gelmez. Sayın Mehmet Şimşek, Mülkiye'den dönem arkadaşımdır.

Sporda devrim olur
Bu sorun çözülmek isteniyorsa, bunun en güzel yolu şudur: Gelir Vergisi Kanunu'nun 95. maddesine bir hüküm eklensin. Futbolcular kendi beyanını kendi versin. Avrupa'da böyle.. Böylece nasıl kira geliri olan biri geliri beyanla sunuyorsa, futbolcu da gelirini kazancını beyan etmiş olur. İşte bu Türk futbolunda bir devrim olur. Kulüpler de nefes alır."

Anadolu'da sorun yok
Başkan, kulüpleri mali yapısını da analiz etti: "Kulüpler mali gelir-giderlerine Sayın Bakan'ın dediği gibi çeki düzen vermeli. UEFA Mali Kriterleri kademeli olarak hayata geçecek önümüzdeki yıllarda. Anadolu takımları bu konuda daha dikkatli. Büyük takımlarımız için aynı şeyi söyleyemem."

"Futbolcular için cennet"
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün SABAH ekonomiye verdiği röportajda şunları söylemişti: "Tabi ki futbolcular açısından Türkiye bir cennet. Hakikaten uygulama öyle. Yüzde 15 vergilendirme söz konusu. AK Parti hükümetinden önce gelir vergi oranları yüzde 22 ile yüzde 49.5 arasında değişiyordu. Biz iktidara gelince alt dilimi yüzde 15'e, üst dilimi yüzde 35'e çektik. Yüzde 15'lik bir vergi söz konusu, alt ligde bu yüzde 10, bir alt ligde ise yüzde 5. Son dönemlerde bu konu tartışıldı. Biz de gelir vergisi mevzuatını yeniden yazıyoruz. Bu çerçevede konunun ele alınmasının yararlı olacağı düşüncesindeyim. Futbolcularla ilgili düzenleme yaparsak, onlar da normal vatandaş gibi vergilendirilecek ve ödedikleri oran da yüzde 15'ten yüzde 35'e çıkacak.

Konular