Kimler kira gelirini beyan etmeyecek?

Kira geliri olan vatandaşa beyanname verme zamanının geldiğini en son yazımda yazarak hatırlatmalar yaptım.

Nitekim bu hatırlatmadan sonra Maliye bakanlığı, kira geliri olan 1milyon 50 bin vatandaşa "vergini öde" mektubu göndereceğini açıkladı.

Son yıllarda Maliye Bakanlığı vergi gelirlerini artırmak ve kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmek için büyük çaba harcıyor. Bu nedenle 2013 yılında vergi gelirlerini artırmak amacıyla kira geliri elde edenlerin peşine düştü. Geçen yılda benzer bir uygulama ile 900 bin kişiye mektup yollamış ve kira gelirlerini beyan etmelerini istemişti. Bu rakam bu yıl 1 milyon 50 bin. Banka,tapu ve diğer ilgili kuruluşlardan alınan bilgilerle kimlerin kira geliri elde ettiği tespit ediliyor ve bu doğrultuda ilgili kişilere mektup gönderiliyor.

Kira beyannamesi önümüzdeki ay başlayacak. İnternet üzerinden kolayca erişilebilen sistem sayesinde beyanname verilebiliyor ve çıkacak olan vergi de 2 eşit taksitte ödenebiliyor. www.gib.gov.tr adresinden "Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi" ne girerek işlem yapıyorsunuz. Hepimizi yakından ilgilendiren bir konu ise kira geliri beyanını kimlerin vermeyecek olması.

Kimler kira gelirini beyan etmeyecek?
* 2012 yılında konut kira gelirleri toplamda 3.000.-TL yi aşmayanlar kira geliri beyanı vermez.
* 2012 yılında işyeri kira geliri 25.000.-TL yi aşmayanlar (kiracının ödediği stopaj öncesi tutar dikkate alınır) kira geliri beyanı vermez.
* Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, annesine, babasına ve kardeşlerinin ikametine tahsis edilmesi durumunda beyanname vermezler. (Ancak bu kimselerinin her birinin ikametine birden fazla konut tahsis edilmişse bu konutların yalnız birisi hakkında emsal kira bedeli hesaplanmaz)
* İşyerini kiraya vermiş ancak stopaj ödenmeyen işyeri kira geliri 1.170.-TL yi aşmayanlar beyanname vermez.
* Yurt dışında ikamet edenler ya da yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye' de kirada olan işyeri kira gelirlerini kira gelirleri ne olursa olsun Türkiye' de beyanname vermek zorunda değiller.
*Boş kalan gayrimenkullerin korunması amacı ile bedelsiz olarak başkalarının ikametine bırakılması durumunda beyanname verilmez.
* Mal sahibi ile birlikte akrabaların da aynı evde veya dairede oturması durumunda beyanname verilmez.
* Genel bütçeye dahil daireler ve katma bütçeli idareler, il özel idareleri ve belediyeler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan kiralamalar da emsal kira bedeli uygulanmaz.

Twitter /@haticekolcak
haticekolcak@gmail.com
Hatice Kolçak

haber7.com