Ev sahiplerini kurtaracak formül

Bu yıl kira gelirinde beyanname rekoruna imza atan Maliye Bakanlığı, çapraz sorgulamada 62 bin ev sahibini incelemeye aldı.

Gelir elde ettiği halde beyan vermeyenler dilekçeyle 'pişmanım' derse ceza ödemeyecek.

Önceden hazırlanmış beyanname sistemi ile bu yıl kira gelirlerinde 'beyan rekoru' kıran Maliye Bakanlığı, kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyen yaklaşık 62 bin kişinin peşine düştü. Kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyen kişilere ceza kesilmesi gündeme gelecek. Kira geliri olduğu halde çeşitli nedenlerle beyan etmeyenlerin ise Maliye'nin faiziyle birlikte yüklü cezasından kurtulması için fırsatı bulunuyor. Yetkililer, kira gelirini beyan etmeyi unutan mükelleflerin, pişmanlık dilekçesi vererek vergilerini ödeme imkanı bulunduğunu kaydettiler. Yetkililerin verdiği bilgiye göre kira gelirini beyan etmeyen mükellefler vergi dairelerine 'pişmanım' dilekçesi vererek ileride doğacak yüklü vergi cezasından kurtulabilecekler. Yetkililer, bu kapsamda bulunan mükelleflere kira gelirlerini beyan etmeleri çağrısında bulundular.

Maliye Bakanlığı, bankalar ve PTT başta olmak üzere finans kurumlarından elde ettiği bilgiler çerçevesinde bu yıl 1 milyon 200 bin kişiye, 'kira gelirini ödeyin' mektubu göndermişti. Söz konusu mektuplar işe yaradı. Bu yıl beyan döneminde tam 1 milyon 137 bin 765 kişi kira gelirini beyan etti. Geçen yıl ise 808 bin mükellef kira beyanı vermişti. Maliye Bakanlığı denetim elamanları beyan döneminin sona ermesinin ardından, veri ambarında kira geliri elde ettiğine ilişkin bilgi bulunan ancak beyanname vermeyen 62 bin mükellefi mercek altına aldı. İlk etapta söz konusu mükelleflerin bilgileri kontrol edilecek. Bankalarda bu kişilerle ilgili ek bilgi talep edilecek. Ve ardından da mükellefler vergi idarelerine çağrılarak niye beyanname vermedikleri araştırılacak. Çapraz sorgulama sonucunda, kira geliri elde ettiği halde beyanda bulunmayan mükelleflerle ilgili inceleme yapılabilecek. Ancak, kira geliri bilgileri yanlış olan, örneğin kira geliri elde etmediği halde banka kayıtlarında kira geliri elde etmiş gibi görünen mükelleflerle ilgili ise bir işlem yapılmayacak. Bu kişilerin bilgileri, kayıtlarda düzeltilecek.

Star